Světové trendy ve stavebnictví

Moderní technologie a inovace přináší i do světa stavebnictví čerstvý vítr. Představujeme vám několik trendů, které by ve stavebním průmyslu mohly dávat smysl nejen stavebním společnostem.

1.KOBOTI 

Kolaborativní roboti neboli roboti, kteří spolupracují s člověkem jsou vhodní pro využití na místech, kde je potřeba vysoká a stále stejná přesnost. Jejich použití směřuje zejména k monotónním činnostem jako je šroubování, svařování, lepení, umísťování předmětů nebo odměřování přesných dávek např. při míchání barev. Jejich největší výhodou je neunavitelnost a práce bez přestávek, kdy je možné využívání lidského potenciálu pro kreativnější pracovní úkoly. Koboti dokážou ovládat i tu nejjemnější práci, jsou mobilní, snadno programovatelní a připraveni na přímou kooperaci s lidmi.

Společnost FANUC v současné době disponuje nejširším portfoliem kolaborativních robotů na trhu. Společnosti KM Robotics a IdeaSense za podpory dodavatele stavebního materiálu již na rok 2023 plánuje začátek sériové výroby zdícího robota. Tento robot vzniká v České republice a umí stavět libovolně dlouhé rovné úseky zdí.

2.STAVEBNÍ DRONY

Jeden z nejrychleji rostoucích trendů ve stavebnictví je využívání dronů. Technologie, která nabízí možnost leteckého fotografování a zaznamenávání videí pro stavební, realitní i komerční účely. Drony je také možné využívat pro zaměřování velkých oblastí a vytvářet z nich tak přesné mapy či termosnímky. V BESU si práci bez zaznamenávání prací na jednotlivých stavebních projektech už neumíme představit. Drony jsou zároveň skvělým nástrojem pro vytváření kvalitního obsahu při propagaci firmy.

3.EXOSKELETONY A OCHRANNÉ VYBAVENÍ

Název sice může znít jako sci-fi pomůcka, ale exoskeletony se stále více dostávají do stavební praxe po celém světe. Exoskeleton bychom mohli přeložit jako tzv. „vnější kostru“. Jde o mechanický robotický oblek nebo jeho část, který pomáhá člověku zvětšit svoji fyzickou sílu hlavně při manipulaci či zvedání těžkých předmětů. Podporuje uživatele, pomáhá mu snížit riziko úrazu z přetížení, umožňuje provádět méně odpočinkových přestávek a snižuje počet absencí kvůli pracovní neschopnosti během stavebních prací.

V zahraničí už nyní používají někteří dělníci na stavbě speciální rukavice ke zlepšení pevnosti a obratnosti např. při vrtání. Většina exoskeletů je však rozsáhlejší a pokrývají celé tělo. Jeden průmyslový exoskeleton dokáže zvětšit sílu až dvacetinásobně, což prakticky znamená, že zvedání 20 kg se nositeli obleku jeví při zvednutí pouze jako 1 kg. V Japonsku nosí exoskeletony také starší pracovníci, aby mohli pokračovat v práci i po odchodu do důchodového věku. 

4.3D TISK DOMŮ

Není novinkou, že se 3D tisk stal poměrně známou technologií, která nachází velké uplatnění například v automobilovém nebo zbrojním průmyslu. V současné době se však začíná střetávat s realitou také v průmyslu stavebním. Značné výhody 3D tisku nenechávají stavební firmy chladnými, a proto můžeme do budoucna očekávat v oblasti stavebnictví velké změny. Není pochyb, že 3D tisk nahradí v budoucnu dnešní běžné technologie, v praxi se totiž už několikrát osvědčil. Například v Číně byly již před dvěma lety sestaveny první domy z komponentů vytištěných právě 3D tiskárnou. O necelý rok později vznikly prostřednictvím 3D tisku dokonce multi-patrové budovy.

Výhodami technologie 3D tisku nejsou pouze rychlost a detailní přesnost výstavby. Tato technologie produkuje oproti konvenčním technologiím také nižší podíl odpadu. Všechen nevyužitý materiál je navíc recyklovatelný, což má velice příznivý dopad na náklady a hlavně na životní prostředí. 3D tisk má také velký potenciál pro využívání ekologických materiálů, mezi které můžeme zařadit například bio-plasty. Tisk stavebních komponentů vyžaduje méně práce, to šetří nejen čas, ale především náklady na ni samotnou. Další nespornou výhodou je fakt, že tato technologie snižuje riziko poranění pracovníků na staveništi.

5. UDRŽITELNOST – ZELENÁ VÝSTAVBA

Trend udržitelného stavebního průmyslu by měl i v roce 2022 zůstat jedním z hlavních témat. Zejména proto, že lidé se začnou více zajímat o změnu klimatu a způsob, jak jej zmírňovat. Zelená výstavba už začíná být očekávaným standardem pro majitele domů, nájemce i komerční nájemce. 

Greenscaping neboli vybavování střech rostlinnými krytinami a malými parky je nyní v městských centrech po celém světě běžný. Mezi některé z nejpozoruhodnějších globálních megaprojektů patří Masdar City v Emirátech, Songdo International Business District v Jižní Koreji, Hudson Yards v New Yorku a indický Delhi Mumbai Industrial Corridor. Náklady na tyto projekty se pohybují od desítek miliard po více než 100 miliard dolarů a předpokládá se, že ovlivní ekonomiku, zlepší infrastrukturu a přispějí k ochraně životního prostředí.

Příkladem staveb šetrným k přírodě jsou i takzvané pasivní domy. Jejich tepelná ztráta je tak nízká, že uživatel nepotřebuje běžný systém vytápění. Tepelné zisky od slunce, lidí a elektrických spotřebičů dům vytopí dům po většinu roku. S výstavbou pasivních domů se můžete setkat např. u našeho developerského projektu – Josefíny, Svatobořice – Mistřín.

Zdroje:

https://www.valbekstory.cz/

https://www.drevostavitel.cz/

https://www.e15.cz/

https://www.hilti.cz/

https://www.novinky.cz/

Leave a Comment